NA SKRÓTY:

REJESTRACJA
gracza | zespołu

LOGOWANIE
gracza | zespołu

Dlaczego gramy?

W 1929 roku trzech studentów matematyki: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, rozpoczęło swoją przygodę z kryptologią, której owocem było złamanie tajemnicy słynnej Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej

Wzięli oni wówczas udział w kursie kryptologii, jaki dla studentów Uniwersytetu Poznańskiego zorganizowało Biuro Szyfrów polskiego wywiadu wojskowego. Owocem kursu było przekazanie dziesięć lat później, w obliczu nadciągającej II wojny światowej, sekretu łamania szyfru wywiadom państw zaprzyjaźnionych – Anglii i Francji. Umożliwiło to aliantom śledzenie dużej części niemieckiej korespondencji i w znacznym stopniu ułatwiło pokonanie hitlerowskich Niemiec.

Aby przypomnieć te ważne wydarzenia organizujemy Internetową Grę Kryptologiczną ŁAMACZE SZYFRÓW. Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy mają w sobie duszę odkrywcy i chęć poznania tego jak na przestrzeni wieków zmieniały się metody utajniania informacji. Kto wie? Może akurat Ty staniesz się kolejnym Rejewskim.

Dla zwycięzców gry przewidziano nagrody, a wszyscy jej uczestnicy mogą liczyć na fascynującą przygodę i poczuć się jak prawdziwi agenci wywiadu.

[Czytaj więcej o bohaterach gry i Enigmie]

 

Jak wejść do gry?

Już obecnie na niniejszej stronie dostępne są podstawowe informacje dotyczące gry oraz możliwa jest  rejestracja 3-osobowych zespołów.

Już wkrótce aktywny będzie panel zespołu i każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z wykładem wstępnym, a także - począwszy od 12 października spróbować swych sił w grze na poziomie wprowadzającym.

Natomiast począwszy od 19 października rozpoczną się zmagania na poziomie rozszerzonym. Zagadki ukazywać się będą w kolejne poniedziałki i piątki, aż do 6 listopada kiedy odbędzie się wielki finał.

W obu kategoriach zwyciężą zespoły, które jako pierwsze odpowiedzą na zagadki po ostatnim wykładzie, wykorzystując po drodze najmniej podpowiedzi czyli w najlepszym czasie ułożą rotory w swoim panelu gracza w napis ENIGMA.

 

Poprzednie edycje

To już kolejna edycja Łamaczy Szyfrów. O poprzednich edycjach można poczytać tutaj. Ponadto równolegle realizujemy projekt Międzynarodowej Gry Kryptologicznej Codebreakers.eu - czytaj poniżej (ang).

Z kalendarium:

[czytaj więcej...]

O projekcie

Niniejsza gra jest już 7. edycją Internetowej Gry Kryptologicznej ŁAMACZE SZYFRÓW. Realizuje ją Stowarzyszenie Kulturalno – Turystyczne VIATOR dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Autorem gry jest Szymon Dąbrowski. Opiekę kryptologiczną nad projektem sprawuje Marek Grajek - kryptolog i znawca dziejów złamania Enigmy. Projekt nie istniałby jednak bez całej rzeszy osób zaangażowanych w jego realizację. Szerzej o zespole mozna przeczytać w dziale O nas.

Wersja do drukuMateriały zamieszczone na stronie dostępne na licencji Creative Commons CC-BY-ND.