zaloguj się   |    zarejestruj się   |   

Wystawa POGROMCY ENIGMY

Enigma – od greckiego słowa oznaczającego zagadkę, tajemnicę – tak niemiecki inżynier Arthur Scherbius nazwał skonstruowaną przez siebie elektromechaniczną maszynę szyfrującą, którą od roku 1918 produkował w założonej wraz z Richardem Ritterem wytwórni Scherbius & Ritter.

Wykorzystywana początkowo do celów komercyjnych, z czasem została wprowadzona do użytku w armiach kilku krajów. Pierwsza wojna światowa dowiodła, że tradycyjne, ręczne metody szyfrowania stały się niepraktyczne. W przeciwieństwie do popełniającego błędy człowieka maszyna gwarantowała szybkość, bezbłędność i bezpieczeństwo procesu szyfrowania depesz. Generująca niewyobrażalną liczbę kombinacji maszyna Scherbiusa przewyższała wszystko, z czym do tej pory zetknęli się kryptolodzy.

Zapraszamy na wystawę poświęconą tym, którzy podjęli skuteczną próbę ataku na szyfr – jak wówczas uważano – niemożliwy do złamania. Sukces, na który złożyły się talent i praca kilku niezwykłych osób, miał początek w 1929 roku w Poznaniu, w miejscu, w którym stoisz...

Wystawa mieści się w tzw. szyfrokontenerze – pawilonie przypominającym maszynę Enigma na cokole, który stoi przy ul. Święty Marcin w Poznaniu – przed zamkiem cesarskim.

Na zwiedzanie zapraszamy codziennie od godz. 12.00 do 20.00.

Zapraszamy również na wycieczki śladami poznańskich kryptologów – w każdą sobotę o godz. 14.30 (ruszamy i kończymy przy szyfrokontenerze).

Zwiedzanie grupowe z zajęciami należy zgłaszać za pomocą specjalnego formularza.

 

 

Wycieczki śladami

poznańskich kryptologów

W każdą sobotę o godz. 14.30 przewodnicy z grupy PoPoznaniu.pl oprowadzą nas śladami poznańskich kryptologów.

Każda wycieczka zaczyna się i kończy przy pawilonie wystawy.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny.

Zapraszamy

Rezerwacja grup

 

Wersja do druku