Gwido Langer (1894-1948)

Urodzony na Śląsku Cieszyńskim Gwido Langer już w młodzieńczych latach postanowił zostać zawodowym żołnierzem armii austriackiej. Major Langer oraz kapitan Maksymilian Ciężki byli reprezentantami sił zbrojnych odrodzonej Polski. Langer walczył podczas I i II wojny światowej, podczas walk kilkakrotnie był ranny, dwukrotnie trafił do niewoli, z której zbiegł.

Gwido Langer wspinał się po szczeblach wojskowej kariery. Powierzono mu dowództwo kompanii, w późniejszym czasie kierował batalionem w 4 Pułku Strzelców Pieszych. Ukończył Wyższą Szkołę Wojskową. Był jednym z wykładowców kursu kryptologii zorganizowanego w Poznaniu w 1929 roku. Razem z Ciężkim i Palluthem wprowadził polską kryptologię na nowe tory. W 1930 roku objął on kierownictwo Biura Szyfrów, które pod jego komendą odniosło największe sukcesy. W 1932 roku kryptolodzy: polscy matematycy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski załamali szyfry niemieckiej Enigmy. 14 lipca 1939r. pułkownik Gwido Langer rozpoczyna współpracę z aliantami, przekazując im dotychczasowe odkrycia dotyczące Enigmy. Twierdzi się, że złamanie kodów Enigmy skróciło wojnę o dwa lub nawet trzy lata.

Zdradzony w 1943 r. przez przewodnika, który miał przeprowadzić Polaków przez Pireneje, został aresztowany wraz z Maksymilianem Ciężkim przez Niemców.

Więziony do końca maja 1945 r., wielokrotnie przesłuchiwany nie ujawnił faktu złamania szyfrów Enigmy, co zaważyło na dalszych losach wojny.

Po wyzwoleniu wyjechał do Londynu gdzie w 1947 roku odszedł do cywila. Zmarł 30 marca 1948 roku w szkockim Kinross. Pochowany został w niedalekim Perth. 1 grudnia 2010 roku jego prochy ekshumowano i 10 grudnia pochowano zgodnie z życzeniem rodziny na cmentarzu w rodzinnym Cieszynie. Bezpośrednio przed żałobną mszą świętą Gwido Karol Langer został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Żołnierze Wehrmachtu używający Enigmy na froncie.

 

"By Bóg wynagrodził Ci żołnierski trud, który złożyłeś dla ojczyzny, całe swe młode i dojrzałe życie, wybitne talenty, męstwo i ofiarę z życia."-ks. Prałat Andrzej Rdest

Źródło: PAP oraz książka " Enigma. Bliżej prawdy"

powrót

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji Creative Commons CC-BY-ND

codebreakers.eu