Nieco historii

Polska, koniec lat 20. XX wieku. Biuro Szyfrów Wojska Polskiego pracuje nad nowym, tajemniczym szyfrem, którego zaczęli używać Niemcy. Szyfr jest z pozoru nie do złamania - długie ciągi znaków, które nie posiadają żadnych cech zbieżnych ze znanymi ówcześnie szyframi. Oficerowie pracujący w Biurze Szyfrów podejmują decyzję, aby do złamania szyfru zaangażować matematyków. Przeczuwają, że ta dziedzina nauki odgrywa w nim ważną rolę. Niezwykle istotna jest jednak także znajomość języka, w którym napisane są teksty jawne, a jest nim oczywiście język niemiecki.

Matematyków należy przeszkolić - zorganizować kurs kryptologiczny, będący wprowadzeniem do elitarnej dziedziny nauki - kryptologii. Biuro Szyfrów Wojska Polskiego decyduje się na organizację kursu w Poznaniu - matematyka na tutejszym Uniwersytecie stoi na bardzo wysokim poziomie, a znajomość języka niemieckiego wśród studentów jest powszechna, wszak jeszcze niedawno Poznań był pod pruskim zaborem. Wojskowi, po konsultacji z profesorami, wybierają kilkunastu najzdolniejszych studentów i proponują im udział w tajnym kursie. Kurs trwa pół roku, a trójka najzdolniejszych kursantów zostaje po szkoleniu zatrudniona w Biurze Szyfrów - są to Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Wkrótce rozpoczynają najbardziej fascynującą przygodę życia - zostają polskimi ŁAMACZAMI SZYFRÓW. Jest to praca żmudna i wymagająca poświęceń, ale dająca niemałą satysfakcję. Zwłaszcza w 1932 roku, gdy zostaje po raz pierwszy złamany niemiecki szyfr maszynowy ENIGMA, zaledwie dwa miesiące po postawieniu tego zadania przez dowództwo... Niemcy nie są świadomi włamania do szyfru, cały czas jednak udoskonalają swoją metodologię kryptażu. Polscy kryptolodzy muszą intensywnie pracować nad łamaniem coraz to nowych wersji Enigmy. W tym samym czasie wywiady innych państw uznają szyfr ENIGMA za niemożliwy do złamania a wszelkie próby ataku na szyfr za bezcelowe.

W 1939 roku, w obliczu spodziewanego wybuchu wojny, Polacy podejmują decyzję o przekazaniu sekretu aliantom. Służby sojusznicze są zaskoczone i z radością przyjmują niespodziewany prezent. Niebawem następuje ewakuacja polskiego ośrodka radiowywiadu i zniszczenie całej dokumentacji. Po wybuchu wojny polscy kryptolodzy zostają ewakuowani i kontynuują pracę, lecz niestety nie na pożądaną skalę. Pałeczkę w sztafecie walki z ENIGMĄ przejmuje słynny, brytyjski ośrodek Bletchley Park.

 

Enigma. Bliżej prawdyENIGMA. BLIŻEJ PRAWDY

Autor: Marek Grajek

Wiedza o roli Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy jest nadal bardzo skąpa. Odtajnienie tysięcy dokumentów z brytyjskich i amerykańskich archiwów nie wpłynęło na opinię o dominującej roli kryptologów alianckich.

Książka pozwala w pełni docenić pionierski i decydujący udział polskich kryptologów i matematyków w historii Enigmy. Spoglądając na złamanie szyfrów Enigmy nie tylko w kategoriach walki wywiadów, lecz także matematycznego i kryptologicznego wyzwania, odnajdujemy perspektywę, pozwalającą obiektywnie ocenić dokonania wszystkich uczestników tej niezwykłej historii.

Narodziny kryptologii matematycznejNARODZINY KRYPTLOGII MATEMATYCZNEJ

Autor: Marek Grajek, Leszek Gralewski

Nowoczesna kryptologia i jej dzieje to dziedzina niezwykle fascynująca. Ta unikalna na polskim rynku książka przeznaczona jest dla szerokich kręgów czytelników zainteresowanych szyframi i szyfrologią: od najstarszych szyfrów monoalfabetycznych i modularnych do systemów polialfabetycznych, zastosowań teorii cykli oraz kryptoanalizy zautomatyzowanej. Czytelnicy znajdą tu opisy działania wielu maszyn szyfrujących, w tym słynnej Enigmy.

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji Creative Commons CC-BY-ND

codebreakers.eu