Henryk Zyglaski (1908 - 1978)

Urodzony 15 lipca 1908 roku w Poznaniu. Absolwent Gimnazjum św. Marii Magdaleny. W wieku 21 lat uczestniczył w kursie kryptologii w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego. W latach 1930-1932 pracował w filii Biura Szyfrów Sztabu Głównego w Poznaniu.

Rok 1932 to dla Zygalskiego praca kryptologa w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Warszawie w Oddziale II, w Sekcji BS-4 oraz złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

W 1938 roku, prawie równocześnie ze skonstruowaniem bomby kryptograficznej przez Rejewskiego, Zygalski dla rozwiązania podwójnego klucza szyfrogramów opracował komplet tzw. płacht perforowanych. Metoda posługiwania się płachtami polegała na manipulowaniu arkuszami i wyszukiwaniu miejsc zbieżnych dla całego kompletu; dawało to możliwość skutecznego ich użycia niezależnie od liczby połączeń wtyczkowych w niemieckich Enigmach.

Z wybuchem wojny ewakuował się do Paryża, gdzie pracował w polsko-francuskim ośrodku radiowywiadu. Rok później został ewakuowany do Algieru. W 1940 wrócił do Francji, by pracować w zakonspirowanym ośrodku nasłuchu o kryptonimie Cadix.

W roku 1943 aresztowano go wraz z Rejewskim na granicy hiszpańskiej w Pirenejach. W tym samym roku przedostał się jednak do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował prace kryptologiczno-wywiadowcze wraz z Rejewskim.

Po wojnie pozostał na emigracji, pracował jako nauczyciel matematyki w prowincjonalnej szkole. Zmarł w 1978 roku w Plymouth, a pochowany został w Londynie.

"Henryk Zygalski, wynalazca techniki arkuszy perforowanych, aż proszących się o fotokomórki i komputer, władał biegle, podobnie jak Różycki, paroma językami; w kraju, przed wyjściem do pracy, zasiadał zwykle jeszcze na krótko do pianina, grając ulubione utwory Chopina, Bacha czy Debussy'ego; pasjonował się muzyką klasyczną, której był niewątpliwym znawcą".

(Kozaczuk W., W kręgu Enigmy, 1979).

Źródło: www.nauka.gov.pl

powrót

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji Creative Commons CC-BY-ND

codebreakers.eu